سوالات متداول

گذاشتن به اشتراک

سوالات متداول – نواوود ایران

سوالات متداول - نواوود ایران

مقاومت و استحکام چوب ترمو در آب و هوای خشک بهتر است یا مرطوب؟

به طور کلی چوب به عنوان یکی از بهترین مواد عایق حرارتی و صوتی شناخته می شود. به این دلیل، نوسان درجه حرارت تاثیری بر مقاومت و ماندگاری چوب ندارد. مهمترین عامل تغییر شکل چوب تغییر میزان رطوبت می باشد. چوب همواره در تلاش است تا خود را با شرایط آب و هوایی و میزان مرطوب محیط به تعادل برساند. دلیل اصلی ایجاد تاب و ترک بر روی چوب های معمولی، تغییر میزان رطوبت هوا در فصول مختلف سال است. به این ترتیب، در مناطق آب و هوایی (مانند تهران) که زمستان مرطوب و تابستان خشک را تجریه می کنند، چوب ترمو نشده به آسانی دچار مشکلات اساسی می شود. در فرآیند ترمو به دلیل شکسته و آزاد شدن پیوند های هیدروکسیلی OH موجود در چوب،  قدرت جذب رطوبت در چوب به حداقل رسیده و چوب های ترمو در برابر تمامی شرایط مختلف آب و هوایی با هر میزان تغییر رطوبت مقاوم می باشند.

به چه دلیل چوب ترمو برای زیر سازی مناسب تر است؟

به دلیل اینکه چوب ترمو در مقایسه با چوب خام یا سایر فرآوری های چوب در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم تر بوده و احتمال بروز مشکلات پس از نصب را به حداقل می رساند. چوب عادی به دو دلیل برای زیر سازی مناسب نیست:
- وجود مواد مغذی برای رشد باکتری ها و قارچ ها که منجر به پوسیدگی چوب می شود،
- تغییر میزان رطوبت هوا باعث واکشیدگی و هم کشیدگی چوب شده که می تواند بر روی لایه بیرونی ایجاد ترک نماید.

چرا چوب ترمو نباید روی آهن نصب شود؟

رفتار آهن و چوب در فصول مختلف عکس یکدیگر می باشد. در تابستان آهن با افزایش دما منبسط می شود، در حالی که چوب رطوبت خود را از دست داده و هم کشیده می شود. بر عکس در فصل سرما آهن منقبض شده و چوب با جذب رطوبت محیط واکشیده می شود. این موضوع موجب می شود که استفاده مستقیم چوب بر روی فلز به مرور زمان باعث ترک خوردن چوب شود.  در مواقعی که سطح زیرین نما تراز نباشد، از زیر سازی آهنی به عنوان سطح تراز کننده استفاده نموده و زیر سازی ترمو را بر روی سطح آهنی نصب می کنیم. در مواردی که استفاده از چوب زیرسازی هماهنگی طرح معماری را دچار خدشه نماید، می توان با استفاده از روش های جایگزین همچون بست آلومینیومی یا پلاستیکی جزئیات نصب را طراحی و اجرا نمود. 

مقاومت کدام چوب برای کف بهتر است؟

در محل های پر تردد که افراد با کفش (به خصوص پاشنه بلند) تردد خواهند کرد یا اجسام سنگین جابجا می شوند، به دلیل استحکام بالا و میزان ضربه پذیری بیشتر، استفاده از چوب های درختان پهن برگ توصیه می گردد. نواوود یکی از معدود تولید کنندگان ترموچوب از درختان پهن برگ می باشد.  چوب ون (زبان گنجشک)، بلوط  و ایروکو (تیک آفریقایی) از جمله گزینه های پیشنهادی ما برای استفاده در کف می باشند. در محل هایی مانند محوطه استخرهای سرپوشیده که رفت و آمد زیادی وجود ندارد، می توان از چوب های سوزنی برگ مانند کاج نیز استفاده کرد.

به چه دلیل قیمت این چوب بالاست؟

دلایل اصلی قیمت بالای این محصولات در مقایسه با چوب معمولی اول انتخاب چوب با کیفیت عالی به عنوان مواد اولیه  و دوم میزان ضایعات بالای حاصل از فرآیند تولید می باشد. از آنجایی که فرآیند ترمو یک فرآیند حرارتی همراه با رطوبت بالا می باشد، تنها چوب با کیفیت است که توان گذار از فرآیند ترمو را داراست. علاوه بر این حدود 40 درصد چوب وارد شده به کوره ترمو در پایان فرآیند به ضایعات تبدیل می شود. این موارد به انضمام هزینه های تولید موجب بالا بودن نسبی قیمت محصولات ترمو در مقایسه با چوب عادی می باشد.

کدام چوب برای نما مناسب است؟

هر دو گونه چوب های پهن برگ و سوزنی برگ برای نما مناسب می باشند. تفاوت اصلی در مقاومت فیزیکی در برابر ضربه یا فشار، شکل ظاهری و رنگ آنها می باشد. 

تفاوت قیمت چوب های کاج در چیست؟

تفاوت قیمت چوب های کاج به ابعاد و ضخامت و شکل پروفیل آنها بستگی دارد. 

روغن کاری چوب ترموبه چه دلیل است؟

روغن استفاده شده بر روی چوب های ترمو تنها جنبه آرایشی و زیبایی داشته و در برابر تابش اشعه UV نور خورشید از رنگ چوب ها حفاظت می کند. پوشش روغنی موجب می گردد تا پروسه کدر شدن چوب در اثر تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید به تعویق افتاده و ظاهر چوب دیرتر کهنه به نظر برسد. به منظور حفظ زیبایی چوب در طول گذر زمان لازم است که پوشش چوب هر چند وفت یکبار مجددا ترمیم گردد.

روغن کاری در شرایط آب و هوایی چگونه و هر چند وقت یکبار باید صورت بگیرد؟

روغن کاری مجدد بر روی چوب ها به محل اجرای آن از لحاظ شرایط آب و هوایی بستگی دارد. در محلی که آفتاب شدیدتری بر روی چوب ها می تابد طول دوره نیاز به پوشش مجدد کوتاه تر بوده و در محلی که تابش آفتاب ضعیف است، می توان پس از گذر زمان بیشتری اقدام به روغن کاری مجدد چوب ها نمود.

آیا چوب ترمو را گارانتی می کنید؟

خیر، در مورد محصولی کاملا طبیعی مثل چوب، صحبت از گارانتی غیر حرفه ای می باشد.  این موضوع مختص ما نبوده و هیچ یک از تولیدکنندگان پروفیل های چوبی ضمانت نامه ارائه نمی کنند. از آنجایی که عمده محصولات ما در کشورهای اروپایی همچون آلمان و سوئیس به فروش می رسند، این امر ما را ملزم به رعایت استانداردهای اروپایی نموده و مطابق با استاندارد اروپایی EN-113 با نگهداری مناسب، چوب های سوزنی برگ برای حداقل 30 سال و چوب های پهن برگ برای مدت 60 سال ماندگاری خواهند داشت. تلاش مجموعه ما بر این است تا با ارائه خدمات مهندسی نصب، پوشش مناسب  و زیرسازی مقاوم، عمر چوب را افزایش دهیم.

تفاوت کیفیت چوب نواوود با سایر شرکت ها در چیست؟

شرکت نواوود هم از نظر کیفیت و هم از نظر تنوع محصولات بهترین گزینه برای مصرف کنندگان می باشد. از نظر کیفیت، چوب های ما از بهترین بخش تنه درخت استخراج می شوند و از نظر تنوع محصولی اعم از سوزنی برگ و پهن برگ شرایط منحصر به فردی را در سراسر دنیا دارا هستیم. شرکت نواوود به عنوان یکی از تولید کنندگان محصولات ترمووود زیر نظر موسسه ترمووود فنلاند، متنوع ترین گونه های چوبی ترمووود را در سبد محصولات خود دارا می باشد. چوب سوزنی برگ کاج از سیبری، چوب پهن برگ ون یا زبان گنجشک از آمریکا، و همچنین چوب پهن برگ ایروکو را از آفریقا وارد کارخانه کرده و پس از فرآوری به بازار عرضه  می کند. علاوه بر کیفیت و تنوع بالای محصولات، این مجموعه مفتخر به در اختیار داشتن مجرب ترین تیم های مهندسی نصب در سراسر کشور می باشد که این امر خود یکی از مهمترین فاکتور های کیفیت نهایی تحویل پروژه به کارفرمایان عزیر می باشد.

سطح مناسب برای چوب زیر سازی چه شرایطی باید داشته باشد؟

سطح زیر سازی باید تراز باشد تا عوامل نصب این مجموعه با کیفیت مطلوب کار نصب را انجام دهند. لازم به ذکر است که منظور از سطح تراز بتن یا سیمان به ضخامت 3 سانتیمتر و یا قوطی کشی فلزی 4*4 سانتیمتر می باشد.